آزمایشگاه فیزیک ۱ - صفحه نخست - دانشکده علوم مهندسی
- چهارشنبه، ۹ خرداد ۱۴۰۳

زبان

آزمایشگاه فیزیک ۱

آزمایشگاه فیزیک ۱آزمایشگاه فیزیک پایه ۱ یکی از آزمایشگاه‌های آموزشی دانشکده علوم مهندسی است که از ابتدای تأسیس دانشگاه (سال ۱۳۱۳ ه. ش) پذیرای کلیه‌ی دانشجویان رشته‌های فنی دانشگاه تهران است. این آزمایشگاه بارها به روز رسانی و تجهیز شده است و آخرین به روز رسانی و تجهیز این آزمایشگاه در تابستان سال ۱۳۹۸ صورت گرفته است. آزمایش‌هایی که در این درس توسط دانشجویان انجام می‌شود مطابق با مطالبی است که در درس فیزیک پایه ۱ تدریس می‌شود و اخذ این واحد درسی به صورت همزمان با درس فیزیک پایه ۱ به فهم و درک مطالب درسی شامل مکانیک و قوانین گرما کمک به سزایی می‌نماید. لیست برخی از آزمایش‌های موجود در این آزمایشگاه بدین شرح است:
 
میزچه نیرو - گشتاور نیروها – اصطکاک – گرانیگاه – سقوط آزاد و ماشین آتوود – سرعت حدی – لختی دورانی - آونگ کاتر – دماسنج گازی – انتقال حرارت در مس – قوانین گازها – ترموالکترک – گرمای نهان تبخیر و کشش سطحی مایعات.
 
همچنین تعدادی آزمایش برای دانشجویان نقشه برداری در نظر گرفته شده است که طی آنها دانشجو کار با ابزارهای اندازه گیری نوری را فرا می‌گیرد.
 

معرفی آزمایشگاه فیزیک 1 دانشکده علوم مهندسی- سال 1400


 

دانشکده علوم مهندسی در سال ۱۳۸۵ تاسیس شد. این دانشکده هر سال میزبان بیش از ۱۵۰۰ نودانشجوی دانشکده فنی می باشد که دروس پایه خود نظیر فیزیک و شیمی عمومی، ریاضیات مهندسی، معادلات دیفرانسیل و برنامه نویسی کامپیوتر را در این دانشکده سپری می کنند. در این دانشکده چندین آزمایشگاه و مراکز پژوهشی همچون مرکز اندازه گیری های فرکانس پایین، مرکز علوم و مدیریت داده و آزمایشگاه های فیزیک و شیمی فعال هستند. علوم مهندسی رشته ای تلفیقی است که چندین حوزه ی دانشی نزدیک به یکدیگر را در میان گرایش های ریاضی، فیزیک، علوم زیستی و مهندسی در برمی گیرد. هدف از این برنامه آن است که دانشجویان در پایان آموزشهای مهندسی که دریافت می کنند بتوانند علایقشان را در حوزه های علوم پایه و بنیادی دنبال نمایند. محتوای آموزشی که در نظر گرفته شده است دانشجویان را برای مطالعات پیشرفته تر در مهندسی یا علوم یا حوزه های بین رشته ای آماده می سازد. دانشجویان علوم مهندسی در پایان سال اول با توجه به مجموع نمرات دروس ریاضی عمومی ۱، فیزیک ۱، شیمی عمومی، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، ریاضی عمومی ۲، فیزیک ۲ و معادلات دیفرانسیل جهت انتخاب خوشه اولویت بندی می‌شوند. در صورتی که مجموع نمرات دروس فوق برابر یا بالاتر از ۱۱۹ باشد، دانشجو می‌تواند هر یک از ۱۱ خوشه فوق را انتخاب نماید. همچنین دانشکده درصدد است خوشه‌های جدید از جمله خوشه علم داده و نیز خوشه سیستم های پیچیده را به برنامه درسی اضافه نماید. همچنین دانشجویان می‌توانند از میان دروس ریاضی مهندسی، فیزیک مهندسی و علوم مهندسی محاسباتی دروسی را به اختیار انتخاب نمایند. دانشکده علوم مهندسی دوره های تحصیلات تکمیلی در رشته های الگوریتم و محاسبات و آموزش مهندسی را ارائه می نماید و در نظر دارد در آینده نزدیک اجرای دوره های تحصیلات تکمیلی مهندسی ورزش و مهندسی کوانتوم و نانوفناوری را به مجموعه بیفزاید. همچنین نشریه الگوریتم ها و محاسبات، مجله بین المللی است که توسط دانشکده منتشر می شود و مقالاتی با موضوعات الگوریتمی و ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی و کاربردهای آنها در زمینه های مختلف علوم و فناوری به چاپ می رسند.

 

 

گروه‌های آموزشی

36

هیئت علمی

180

دانشجویان لیسانس

60

دانشجویان تحصیلات تکمیلی

خدمات