آموزش مهندسی - صفحه نخست - دانشکده علوم مهندسی
- یک‌شنبه، ۷ خرداد ۱۴۰۲

آموزش مهندسی

آموزش مهندسیاهداف

 

برنامه مهندسی ورزش در مقطع کارشناسی ارشد، از مهر ماه 1401 در دانشکده علوم مهندسی و با همکاری دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده برق و دانشکده مکانیک برگزار می­شود.

هدف اصلی این رشته عبارت است از به کاربردن اصول مهندسی برای حل مسائل مرتبط با ورزش که در سطوح مختلفی مانند ورزش قهرمانی ( در رشته های مختلف)، ورزش همگانی، ورزش مدارس و ورزش خانگی مطرح می‌باشد. حوزه­‌های کاری و پژوهشی بسیار گسترده­ای در ذیل رشته مهندسی ورزش وجود دارند که در زیر به تعدادی از آن­ها اشاره می شود:

 • مدل­سازی، شبیه‌­سازی و آنالیز حرکات مختلف ورزشی
  • به منظور بهبود عملکرد و نحوه اجرای تکنیک های ورزشی
  • به منظور کاهش عوامل خطر زا و ریسک فاکتورهای آسیب های اسکلتی عضلانی در حین ورزش
 • تحلیل انواع فعالیت های روزمره در حیطه سالمندان و معلولین
 • طراحی و ساخت ابزارهای ورزشی مرتبط با معلولین با در نظر گرفتن سطوع مختلف ناتوانی ها
 • مدل­سازی و شبیه‌­سازی در حوزه­ ورزش‌­های تیمی و آنالیزهای تاکتیکی
 • طراحی سیستم­‌های هوشمند با کاربرد در ورزش
 • گسترش سنسورهای مختلف به منظور اندازه­‌گیری مربوط به فعالیت ورزشکاران
 • پردازش تصاویر و داده های ورزشی و گسترش نرم افزارهای مختلف در این حوزه
 • طراحی، ساخت و تست ابزارهای مختلف ورزشی
 • طراحی و گسترش نرم­‌افزارهای کاربردی در حوزه ورزش
 • مباحث مربوط به بهینه­‌سازی
 • آنالیز تاثیر پارامترهای مختلف در موفقیت تیم­‌های ورزشی
 • طراحی و ساخت سازه­‌های مرتبط با ورزش
 • تدوین استانداردهای مختلف برای تجهیزات و ادوات ورزشی
 • طراحی و ساخت انواع اورتزها، پروتزها و ابزارهای کمکی در حیطه تربیت بدنی و سلامت سالمندان و معلولین

مشخصا داشتن دانش مهندسی به تنهایی برای موارد فوق کافی نبوده و نیاز به تسلط به مبانی مختلف تربیت بدنی مانند فیزیولوژی، حرکت شناسی، آسیب شناسی، روانشانی و بسیاری از اصول دیگر مرتبط دارد که انتظار می رود دانش آموخته این رشته بتواند با کسب علوم در هر دو حوزه این توانمندی را کسب نماید. فرصت­‌های شغلی برای دانش­‌آموختگان این رشته بسیار وسیع می­باشد. تیم­‌های ورزشی مختلف، باشگاه­‌های ورزشی، مراکز پژوهشی، وزارت ورزش و جوانان، صدا و سیما، کمیته ملی المپیک، ورزش شهرداری، ورزش خانگی، وزارت آموزش و پرورش، سازمان استاندارد، تولید کنندگان وسایل و تجهیزات ورزشی، صادرکنندگان و واردکنندگان مرتبط، شرکت­‌های فنی مهندسی مرتبط نمونه‌ه­ایی از مخاطبین فارغ‌­التحصیلان این رشته می­‌باشند.

 

 

دانشکده علوم مهندسی در سال ۱۳۸۵ تاسیس شد. این دانشکده هر سال میزبان بیش از ۱۵۰۰ نودانشجوی دانشکده فنی می باشد که دروس پایه خود نظیر فیزیک و شیمی عمومی، ریاضیات مهندسی، معادلات دیفرانسیل و برنامه نویسی کامپیوتر را در این دانشکده سپری می کنند. در این دانشکده چندین آزمایشگاه و مراکز پژوهشی همچون مرکز اندازه گیری های فرکانس پایین، مرکز علوم و مدیریت داده و آزمایشگاه های فیزیک و شیمی فعال هستند. علوم مهندسی رشته ای تلفیقی است که چندین حوزه ی دانشی نزدیک به یکدیگر را در میان گرایش های ریاضی، فیزیک، علوم زیستی و مهندسی در برمی گیرد. هدف از این برنامه آن است که دانشجویان در پایان آموزشهای مهندسی که دریافت می کنند بتوانند علایقشان را در حوزه های علوم پایه و بنیادی دنبال نمایند. محتوای آموزشی که در نظر گرفته شده است دانشجویان را برای مطالعات پیشرفته تر در مهندسی یا علوم یا حوزه های بین رشته ای آماده می سازد. دانشجویان علوم مهندسی در پایان سال اول با توجه به مجموع نمرات دروس ریاضی عمومی ۱، فیزیک ۱، شیمی عمومی، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، ریاضی عمومی ۲، فیزیک ۲ و معادلات دیفرانسیل جهت انتخاب خوشه اولویت بندی می‌شوند. در صورتی که مجموع نمرات دروس فوق برابر یا بالاتر از ۱۱۹ باشد، دانشجو می‌تواند هر یک از ۱۱ خوشه فوق را انتخاب نماید. همچنین دانشکده درصدد است خوشه‌های جدید از جمله خوشه علم داده و نیز خوشه سیستم های پیچیده را به برنامه درسی اضافه نماید. همچنین دانشجویان می‌توانند از میان دروس ریاضی مهندسی، فیزیک مهندسی و علوم مهندسی محاسباتی دروسی را به اختیار انتخاب نمایند. دانشکده علوم مهندسی دوره های تحصیلات تکمیلی در رشته های الگوریتم و محاسبات و آموزش مهندسی را ارائه می نماید و در نظر دارد در آینده نزدیک اجرای دوره های تحصیلات تکمیلی مهندسی ورزش و مهندسی کوانتوم و نانوفناوری را به مجموعه بیفزاید. همچنین نشریه الگوریتم ها و محاسبات، مجله بین المللی است که توسط دانشکده منتشر می شود و مقالاتی با موضوعات الگوریتمی و ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی و کاربردهای آنها در زمینه های مختلف علوم و فناوری به چاپ می رسند.

 

 

گروه‌های آموزشی

36

هیئت علمی

180

دانشجویان لیسانس

60

دانشجویان تحصیلات تکمیلی

خدمات