معوانت پژوهشی - صفحه نخست - دانشکده علوم مهندسی

زبان

معوانت پژوهشی

معوانت پژوهشیهدف

تقویت حوزه پژوهش اعضای هیات علمی و ارتقای جایگاه پژوهشی دانشکده علوم مهندسی در پردیس دانشکده ­های فنی در راستای برنامه ­های بلندمدت دانشگاه تهران.   
 
رئوس برنامه ­ها و شرح فعالیت­ ها
    1- هماهنگی امور پژوهشی با سایر واحدهای پردیس دانشکده های فنی و دانشگاه تهران. 
    2- اطلاع ­رسانی مناسب مکاتبات، روال­ ها، آئین­ نامه­ ها و دستاوردهای پژوهشی. 
    3- برگزاری منظم جلسات شورای پژوهشی دانشکده در راستای وظایف محوله و ارتقای سطح فعالیت­ های پژوهشی. 
    4- همکاری فعال با حوزه بین ­الملل پردیس و دانشگاه در راستای وظایف محوله و تقویت فعالیت­ های بین­المللی دانشکده. 
    5- مشارکت فعال و همکاری در جلسات شورای پژوهشی پردیس دانشکده ­های فنی. 
    6- هماهنگی و پیگیری امور شرکت همکاران هیات­ علمی در همایشهای بین المللی و اعزام به ماموریت پژوهشی و فرصت­ مطالعاتی. 
    7- ایجاد بانک اطلاعاتی توانمندیهای پژوهشی همکاران هیات علمی دانشکده در راستای شناساندن مناسب به سایر واحدهای پردیس، دانشگاه، سازمان ­ها و صنایع.
    8- مشارکت فعال در ایجاد ارتباط با صنایع و سازمان ­ها جهت ارتقای سطح همکاری پژوهشی، انعقاد تفاهم نامه و قراردادهای پژوهشی.
    9- پیگیری و ایجاد مراکز و هسته ­های پژوهشی با اولویت چند تخصصی و بین ­رشته ­ای مبتنی بر توانمندیهای همکاران دانشکده و مشارکت فعال در سایر مراکز علمی پردیس و دانشگاه.
    10- مشارکت و همکاری در تقویت فعالیت ­های علمی و پژوهشی دانشجویان علوم مهندسی.
    11- مشارکت در ایجاد همکاریهای پژوهشی بین دانشکده علوم مهندسی و سایر دانشکده­ های فنی و دانشگاه.
    12- مشارکت فعال در برگزاری سخنرانی های علمی، همایشها و کنفرانسهای دانشکده. 

 

دانشکده علوم مهندسی در سال ۱۳۸۵ تاسیس شد. این دانشکده هر سال میزبان بیش از ۱۵۰۰ نودانشجوی دانشکده فنی می باشد که دروس پایه خود نظیر فیزیک و شیمی عمومی، ریاضیات مهندسی، معادلات دیفرانسیل و برنامه نویسی کامپیوتر را در این دانشکده سپری می کنند. در این دانشکده چندین آزمایشگاه و مراکز پژوهشی همچون مرکز اندازه گیری های فرکانس پایین، مرکز علوم و مدیریت داده و آزمایشگاه های فیزیک و شیمی فعال هستند. علوم مهندسی رشته ای تلفیقی است که چندین حوزه ی دانشی نزدیک به یکدیگر را در میان گرایش های ریاضی، فیزیک، علوم زیستی و مهندسی در برمی گیرد. هدف از این برنامه آن است که دانشجویان در پایان آموزشهای مهندسی که دریافت می کنند بتوانند علایقشان را در حوزه های علوم پایه و بنیادی دنبال نمایند. محتوای آموزشی که در نظر گرفته شده است دانشجویان را برای مطالعات پیشرفته تر در مهندسی یا علوم یا حوزه های بین رشته ای آماده می سازد. دانشجویان علوم مهندسی در پایان سال اول با توجه به مجموع نمرات دروس ریاضی عمومی ۱، فیزیک ۱، شیمی عمومی، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، ریاضی عمومی ۲، فیزیک ۲ و معادلات دیفرانسیل جهت انتخاب خوشه اولویت بندی می‌شوند. در صورتی که مجموع نمرات دروس فوق برابر یا بالاتر از ۱۱۹ باشد، دانشجو می‌تواند هر یک از ۱۱ خوشه فوق را انتخاب نماید. همچنین دانشکده درصدد است خوشه‌های جدید از جمله خوشه علم داده و نیز خوشه سیستم های پیچیده را به برنامه درسی اضافه نماید. همچنین دانشجویان می‌توانند از میان دروس ریاضی مهندسی، فیزیک مهندسی و علوم مهندسی محاسباتی دروسی را به اختیار انتخاب نمایند. دانشکده علوم مهندسی دوره های تحصیلات تکمیلی در رشته های الگوریتم و محاسبات و آموزش مهندسی را ارائه می نماید و در نظر دارد در آینده نزدیک اجرای دوره های تحصیلات تکمیلی مهندسی ورزش و مهندسی کوانتوم و نانوفناوری را به مجموعه بیفزاید. همچنین نشریه الگوریتم ها و محاسبات، مجله بین المللی است که توسط دانشکده منتشر می شود و مقالاتی با موضوعات الگوریتمی و ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی و کاربردهای آنها در زمینه های مختلف علوم و فناوری به چاپ می رسند.

 

 

گروه‌های آموزشی

36

هیئت علمی

180

دانشجویان لیسانس

60

دانشجویان تحصیلات تکمیلی

خدمات