گرایش سیستم های پیچیده مهندسی - صفحه نخست - دانشکده علوم مهندسی
- چهارشنبه، ۹ خرداد ۱۴۰۳

زبان

گرایش سیستم های پیچیده مهندسی

گرایش سیستم های پیچیده مهندسیاهداف

بسیاری از سیستم­های مهندسی مانند ربات، خودرو، زیردریایی، ماهواره و موشک از زیرسیستم­های مختلف مانند سازه، مخابرات، الکترونیک، توان، حرارت و نرم افزار تشکیل شده­اند. طراحی سیستمی، طراحی اینترفیس­ها، تجمیع، یکپارچه­سازی و تست این سیستم­ها نیازمند افرادی می­باشد که اشراف لازم به مباحثی مانند الکترونیک، نرم­افزار، مخابرات، مکانیک و سازه داشته باشند. هم­اکنون جای چنین فارغ التحصیلانی در سیستم آموزشی کشور خالی می­باشد. تربیت و آموزش افرادی که اشراف کامل به مباحث مختلف مهندسی داشته و بتوانند یک پروژه طراحی و ساخت یک سیستم پیچیده را از نظر فنی مدیریت کنند هدف اصلی این گرایش می­­باشد.

مشخصات دوره

نوع دوره

تمام وقت

زبان دوره

فارسی

مکان برگزاری

دانشکده علوم مهندسی

شروع دوره

نیمسال اول (پاییز)

طول دوره

4 نیمسال

هزینه دوره

رایگان

افق های پیش رو

فارغ التحصیلان این گرایش می­توانند به عنوان مدیر فنی و همچنین مهندسی سیستم در پروژه­هایی که شامل طراحی و ساخت سیستم پیچده (مانند ماهواره، ربات، زیردریایی، موشک، خودرو) مشغول به کار شوند.

سوالات متداول

....


 

دانشکده علوم مهندسی در سال ۱۳۸۵ تاسیس شد. این دانشکده هر سال میزبان بیش از ۱۵۰۰ نودانشجوی دانشکده فنی می باشد که دروس پایه خود نظیر فیزیک و شیمی عمومی، ریاضیات مهندسی، معادلات دیفرانسیل و برنامه نویسی کامپیوتر را در این دانشکده سپری می کنند. در این دانشکده چندین آزمایشگاه و مراکز پژوهشی همچون مرکز اندازه گیری های فرکانس پایین، مرکز علوم و مدیریت داده و آزمایشگاه های فیزیک و شیمی فعال هستند. علوم مهندسی رشته ای تلفیقی است که چندین حوزه ی دانشی نزدیک به یکدیگر را در میان گرایش های ریاضی، فیزیک، علوم زیستی و مهندسی در برمی گیرد. هدف از این برنامه آن است که دانشجویان در پایان آموزشهای مهندسی که دریافت می کنند بتوانند علایقشان را در حوزه های علوم پایه و بنیادی دنبال نمایند. محتوای آموزشی که در نظر گرفته شده است دانشجویان را برای مطالعات پیشرفته تر در مهندسی یا علوم یا حوزه های بین رشته ای آماده می سازد. دانشجویان علوم مهندسی در پایان سال اول با توجه به مجموع نمرات دروس ریاضی عمومی ۱، فیزیک ۱، شیمی عمومی، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، ریاضی عمومی ۲، فیزیک ۲ و معادلات دیفرانسیل جهت انتخاب خوشه اولویت بندی می‌شوند. در صورتی که مجموع نمرات دروس فوق برابر یا بالاتر از ۱۱۹ باشد، دانشجو می‌تواند هر یک از ۱۱ خوشه فوق را انتخاب نماید. همچنین دانشکده درصدد است خوشه‌های جدید از جمله خوشه علم داده و نیز خوشه سیستم های پیچیده را به برنامه درسی اضافه نماید. همچنین دانشجویان می‌توانند از میان دروس ریاضی مهندسی، فیزیک مهندسی و علوم مهندسی محاسباتی دروسی را به اختیار انتخاب نمایند. دانشکده علوم مهندسی دوره های تحصیلات تکمیلی در رشته های الگوریتم و محاسبات و آموزش مهندسی را ارائه می نماید و در نظر دارد در آینده نزدیک اجرای دوره های تحصیلات تکمیلی مهندسی ورزش و مهندسی کوانتوم و نانوفناوری را به مجموعه بیفزاید. همچنین نشریه الگوریتم ها و محاسبات، مجله بین المللی است که توسط دانشکده منتشر می شود و مقالاتی با موضوعات الگوریتمی و ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی و کاربردهای آنها در زمینه های مختلف علوم و فناوری به چاپ می رسند.

 

 

گروه‌های آموزشی

36

هیئت علمی

180

دانشجویان لیسانس

60

دانشجویان تحصیلات تکمیلی

خدمات