گرایش علوم مهندسی زیست محیطی - صفحه نخست - دانشکده علوم مهندسی
- یک‌شنبه، ۷ خرداد ۱۴۰۲

گرایش علوم مهندسی زیست محیطی

گرایش علوم مهندسی زیست محیطیاهداف

علوم مهندسی زیست محیطی, حوزه‌ای میان رشته ای است که نیازمند همراهی اصول شیمیائی، بیولوژیکی و فیزیکی با تجزیه و تحلیل مهندسی برای محافظت محیط زیست، ترمیم و پایش­های زیست محیطی است. علوم مهندسی زیست محیطی درس های مختلفی را ترکیب می‌کند تا برنامه‌ای را که پایه‌ای قوی در علوم و مهندسی دارد, ایجاد کند. این گرایش علاوه بر آنکه دانشجویان را برای کار در حوزه­های مختلف محیط زیست (با تاکید بر جنبه های مهندسی) آماده می­کند، آنها را برای تحصیل در دوره‌های دکتری در شاخه‌های مرتبط نیز آماده می‌سازد. این دانشکده پذیرای متقاضیانی با پیش زمینه علوم یا مهندسی است که دارای انگیزه و تمایل بکارگیری توانایی های ویژه برای حلمشکلات زیستی و زیست محیطی هستند.

مشخصات دوره

نوع دوره

تمام وقت

زبان دوره

فارسی

مکان برگزاری

دانشکده علوم مهندسی

شروع دوره

نیمسال اول (پاییز)

طول دوره

4 نیمسال

هزینه دوره

رایگان

افق های پیش رو

برنامه علوم مهندسی زیست محیطی بر فرآیندهای شیمیایی و بیولوژیکی متمرکز است که شامل کیفیت آب، آلودگی های محیط، چاره اندیشی و کنترل مواد خطرناک، آلودگی های در معرض انسان، بیوتکنولوژی زیست محیطی و حفاظت محیط زیست است. در این گرایش آموزش و پژوهش بر کاربرد اصول پایه بر تجزیه و تحلیل و شناخت مسائل زیست محیطی و ارائه راه حل های موثر دارد. این مسیر امکان چاره اندیشی موثر بر مسائل زیست محیطی جدید در زندگی انسان و سایر موجودات از جمله چالش­های رشد فزآینده آلاینده ها و تخریب­های اکولوژیکی را به دانش آموخته این رشته می­دهد.

سوالات متداول

....


 

دانشکده علوم مهندسی در سال ۱۳۸۵ تاسیس شد. این دانشکده هر سال میزبان بیش از ۱۵۰۰ نودانشجوی دانشکده فنی می باشد که دروس پایه خود نظیر فیزیک و شیمی عمومی، ریاضیات مهندسی، معادلات دیفرانسیل و برنامه نویسی کامپیوتر را در این دانشکده سپری می کنند. در این دانشکده چندین آزمایشگاه و مراکز پژوهشی همچون مرکز اندازه گیری های فرکانس پایین، مرکز علوم و مدیریت داده و آزمایشگاه های فیزیک و شیمی فعال هستند. علوم مهندسی رشته ای تلفیقی است که چندین حوزه ی دانشی نزدیک به یکدیگر را در میان گرایش های ریاضی، فیزیک، علوم زیستی و مهندسی در برمی گیرد. هدف از این برنامه آن است که دانشجویان در پایان آموزشهای مهندسی که دریافت می کنند بتوانند علایقشان را در حوزه های علوم پایه و بنیادی دنبال نمایند. محتوای آموزشی که در نظر گرفته شده است دانشجویان را برای مطالعات پیشرفته تر در مهندسی یا علوم یا حوزه های بین رشته ای آماده می سازد. دانشجویان علوم مهندسی در پایان سال اول با توجه به مجموع نمرات دروس ریاضی عمومی ۱، فیزیک ۱، شیمی عمومی، مبانی کامپیوتر و برنامه سازی، ریاضی عمومی ۲، فیزیک ۲ و معادلات دیفرانسیل جهت انتخاب خوشه اولویت بندی می‌شوند. در صورتی که مجموع نمرات دروس فوق برابر یا بالاتر از ۱۱۹ باشد، دانشجو می‌تواند هر یک از ۱۱ خوشه فوق را انتخاب نماید. همچنین دانشکده درصدد است خوشه‌های جدید از جمله خوشه علم داده و نیز خوشه سیستم های پیچیده را به برنامه درسی اضافه نماید. همچنین دانشجویان می‌توانند از میان دروس ریاضی مهندسی، فیزیک مهندسی و علوم مهندسی محاسباتی دروسی را به اختیار انتخاب نمایند. دانشکده علوم مهندسی دوره های تحصیلات تکمیلی در رشته های الگوریتم و محاسبات و آموزش مهندسی را ارائه می نماید و در نظر دارد در آینده نزدیک اجرای دوره های تحصیلات تکمیلی مهندسی ورزش و مهندسی کوانتوم و نانوفناوری را به مجموعه بیفزاید. همچنین نشریه الگوریتم ها و محاسبات، مجله بین المللی است که توسط دانشکده منتشر می شود و مقالاتی با موضوعات الگوریتمی و ریاضیات گسسته و ترکیبیاتی و کاربردهای آنها در زمینه های مختلف علوم و فناوری به چاپ می رسند.

 

 

گروه‌های آموزشی

36

هیئت علمی

180

دانشجویان لیسانس

60

دانشجویان تحصیلات تکمیلی

خدمات